Koncert Chóru Armii Alexandra PUSTOVALOVA
1 grudnia odwiedził nasze miasto i wystąpił przed gorzowską publicznością Chór Pustovalowa. Byliśmy obecni na koncercie o godzinie 1600.
Koncert odbył się w doskonałym miejscu jakim jest Filharmonia Gorzowska.
W wykonaniu chóru usłyszeliśmy dynamiczne marszowe pieśni wojskowe, pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ballady ludowe. Nie zabrakło też polskich akcentów.
Historia Chóru sięga 1927 roku ub. wieku. Założycielem i pierwszym dyrygentem był dyrygent Aleksandr Wasiljewicz Aleksandrow, profesor moskiewskiego konserwatorium, autor melodii hymnu Związku Radzieckiego i wielu innych pieśni masowych i żołnierskich.
Po rozpadzie ZSRR, wszystkie byłe Republiki powołały do służby własne armie, ubrane we własne mundury, gdzie siłą rzeczy powstały oddzielne chóry z narodowym repertuarem. Aleksander Pustowałow chcąc kontynuować stworzoną przez siebie artystyczną drogę chóru Armii Czerwonej, zaangażował najlepsze głosy z wielu miast byłego ZSRR, między innymi z Moskwy, Petersburga, Kijowa, Charkowa i Odessy, powołał do życia chór sygnowany własnym nazwiskiem, Chór Aleksandra Pustowałowa. Chór ten, będący niejako konkurencyjnym do pierwotnego chóru Aleksandrowa, jest często mylony ze względu na zbieżności imienia jego twórcy z nazwiskiem twórcy starszego z nich.
Dyrektor chóru Alexander PUSTOVALOV urodził się w 1937 r. w Leningradzie, obecnie Sankt Petersburg. W swoim rodzinnym mieście zdobył bardzo rozległe wykształcenie muzyczne, ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną na wydziałach dyrygentury, oraz kompozycji i aranżacji, jego wykładowcami byli profesorowie o światowej sławie. Swoją karierę artystyczną rozpoczął w ówczesnej Armii Czerwonej, gdzie przez 25 lat prowadząc chór, zdobył niezliczoną ilość medali i odznaczeń za wielkie osiągnięcia na niwie kultury, oraz stopień pułkownika. Z Chórem Armii Czerwonej odwiedził niemalże cały Świat, wszędzie wzbudzając zachwyt i uznanie. W tym okresie prowadził chóry w Rydze, obecnej stolicy Łotwy, oraz w Kijowie, stolicy dzisiejszej Ukrainy.
Ideą słynnego dyrygenta jest ochrona przed zapomnieniem najpiękniejszych pieśni wojskowych, ludowych i popularnych. Również sceniczne kostiumy są takie, jak dawniej, wierne kopie historycznych mundurów Armii Czerwonej. Dbałość o utrzymanie najwyższego poziomu koncertów Chóru jest powszechnie znana, to jego dewiza.
Chór Armii Alexandra PUSTOVALOVA liczy ok. 60 artystów: śpiewaków, muzyków i solistów. W jego składzie zawsze śpiewa kilku solistów o głosach uznanych na światowych scenach operowych. W instrumentarium, oprócz klasycznego zestawu orkiestry symfonicznej są również: akordeon i bałałajka. Tworzy to niesamowite brzmienie.
Aby przeglądać galerię należy kliknąć „kółko z trójkątem„, które znajduje się na środku poniższego obrazka.
Żeby powiększyć galerię należy po jej wystartowaniu kliknąć w prawym-dolnym rogu na „kółko z trójkącikami„.
Для просмотра фотогалереи, нажмите кнопку „кружочек с треугольником„, который находится по середине нижеуказанной фотки.
Чтобы увеличить фотку после загрузки нужно нажать в правом нижнем углу „кружочек с треугольниками„.
Своя земля и в горсти мила.
Своя земля и в горсти мила.
Informacje zaczerpnięte broszury Chóru Aleksandra Pustovalova.